dr Wacław Kuczma
Pracownia Malarstwa
Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku (obecnie ASP) Wydziału Malarstwa i Grafiki. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1982 roku w pracowni prof. Kazimierza Śramkiewicza. Doktorat na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu.
Jest czynnym artystą, działającym w zakresie malarstwa, rysunku, instalacji artystycznej i performance. Zajmuje się organizacją wystaw, kierowaniem instytucjami artystycznymi, pracuje także jako kurator.
Działalnością edukacyjną zajmuje się od 1983 roku, kiedy to rozpoczyna pracę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Miejscu Piastowym jako nauczyciel malarstwa i rysunku. W 1984 roku zostaje kierownikiem Sekcji Przedmiotów Artystycznych. Prowadzi jednocześnie zajęcia z malarstwa, rysunku, grafiki projektowej i historii sztuki. Od 1999 do 2018 roku był wykładowcą projektowania graficznego i malarstwa w Wyższej Szkole Informatyki i Umiejętności w Łodzi, filia w Bydgoszczy. Obecnie wykłada malarstwo w Katedrze Wzornictwa UTP, z którą jest związany od przeszło 10 lat. Współzałożyciel i wieloletni prezes SA „Wieża Ciśnień” i TWEP w Bydgoszczy. Wspólnie z żoną Dorotą organizuje międzynarodowe sympozja artystyczne w Polsce i Niemczech oraz wystawy, prezentujące współczesną sztukę europejską. Kurator wielu wystaw polskiej sztuki w galeriach i muzeach europejskich.
W latach 2002–2016 dyrektor Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Od grudnia 2015 do 2020 dyrektor Centrum Sztuki Współczesniej w Toruniu. Od 2020 dyrektor Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy. Autor m.in. takich wystaw jak: Tadeusz Kantor – obiekty teatralne, Współczesna Sztuka Chińska – CHINaART, Ogród Marzeń – współczesna sztuka Albanii, Czas niedomknięty – Władysław Hasior. Wspólnie z Dorotą Kuczmą organizuje wystawy Tadeusza Brzozowskiego i Barbary Gawdzik-Brzozowskiej, Zdzisława Beksińskiego, Magdaleny Abakanowicz, Jerzego Beresia, Davida Lyncha, Ryszarda Horowitza, I po co nam wolność?, Jerzego Dudy Gracza, Jerzego Nowosielskiego, Mariny Abramović – The Cleaner. Organizator festwialu performance w latach 2003–2018.
Od 1983 roku uczestnik kilkudziesiędziu wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą, m.in. w Szczecinie, Toruniu, Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Koszycach, Regensburgu, Amsterdamie, Patras, Utrechcie, Budapeszcie, Straubingu, Wilnie, Salonikach, Chmielnickim, Kownie, Mannheim i Baia Mare. Swoje prace prezentował na 46 wystawach indywidualnych oraz na kilkunastu prezentacjach performance. Autor wielu esejów o sztuce polskiej i zagranicznej. Laureat nagród w konkursie Bielskiej Jesieni, bydgoskiego i krośnieńskiego Biennale Sztuki, międzynarodowym konkursie Malarstwa w Baia Mare w Rumunii.









prace studenckie










