dr Szymon Saliński

Pracownia Projektowania Graficznego
Pracownia Komunikacji WizualnejAbsolwent Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Dyplom na kierunku Grafika, specjalność Projektowanie Graficzne ukończył z wyróżnieniem w 2002 roku. Dyplom został uhonorowany medalem im. prof. Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom ukończenia Wydziału Sztuk Pięknych UMK w 2002 roku. Zdobył też nominację do Grand Prix 2002 i wyróżnienie w konkursie na najlepszy dyplom ukończenia studiów w zakresie sztuk projektowych pod patronatem Prezydenta RP.

W 2012 roku obronił tytuł doktora sztuk plastycznych na macierzystej uczelni. Doświadczenie zawodowe zbierał, odbywając staże i pracując w warszawskich oddziałach agencji reklamowych Leo Burnett i D'Arcy (później G7).

Jest autorem wyróżnionych i nagradzanych projektów z zakresu reklamy, identyfikacji wizualnej i plakatu, m.in. II nagroda na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Trnavie (2000), 1 z 20 zwycięzców globalnego konkursu Heineken Design Contest (2001), II nagroda na III Krakowskim Festiwalu Plakatu (2001), shortlista w kategorii print na X Festiwalu Reklamy Nowej Europy Golden Drum w Portoz (Słowenia, 2003), srebro w kategorii graphic design w konkursie Klubu Twórców Reklamy (2004), I miejsce w konkursie na logo Toruń Europejską Stolicą Kultury 2016, finalista konkursu Dobry Wzór 2016, organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie.

Uczestnik wielu przeglądów, festiwali i wystaw dotyczących sztuki plakatu i projektowania graficznego (Lahti, Teheran, Mińsk, Oslo, Barcelona, Hannover, Noiv Sad, Nowosybirsk, Poznań, Warszawa, Katowice, Kraków, Gdańsk).

Projekty jego autorstwa publikowane były w polskich i międzynarodowych magazynach projektowych oraz wielu katalogach wystaw i festiwali projektowych.

Od 2004 roku prowadzi własne studio graficzne oraz współpracuje z agencjami jako freelancer. Od 2019 roku jest adiunktem w Katedrze Wzornictwa UTP.prace studenckie